Tamási Aranyalma Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
„Ha semmi nem igaz, ha a világban nincs szabály, semmi nincs megtiltva; hogy megtiltsunk egy tettet, értékre van szükségünk és célra.”
Albert Camus
HÁZIREND
HÁZIREND (ide kattintva letölthető a dokumentum)
Hatályba lépés időpontja: 2022. szeptember 1.
Általános rendelkezések:
A Házirend személyi hatálya kiterjed az iskolával tanulói jogviszonyban álló gyermekekre, tanulókra, az Iskola pedagógusaira, valamint alkalmazottaira, továbbá a tanulók törvényes képviselőire, és az iskola épületébe belépő minden személyre.
Az iskolába jelentkező minden tanuló és dolgozó a belépéssel együtt vállalja, hogy a Házirendben foglaltakat tudomásul veszi, és az ott leírt szabályokat betartja, betartatja.
A Házirend területi hatálya kiterjed az iskola épületének területére, valamint az iskolához tartozó területekre, továbbá minden, az iskola által szervezett, iskolán kívüli rendezvény helyszínére is.
A Házirend célja, hogy biztosítsa az iskola törvényes működését, megteremtse a zavartalan iskolai nevelés és oktatás feltételeit, rögzítse a meghatározott tanulói jogok gyakorlásának és -a tanulmányi kötelezettségek teljesítésén kívül- a kötelezettségek végrehajtásának módját, továbbá az iskola által elvárt viselkedés szabályait.
A Házirendet a Tanári Kollégium kijelölt tagjai készítik el, és a Tanári Kollégium fogadja el, a szülői szervezet általi véleményezést követően.
A szülőnek a tanév elején írásban kell rendelkeznie arról, hogy a pedagógus kivel engedheti el a gyermeket az intézményből.
Intézményünkben elektronikus napló használata nincs.
Az iskola munkarendje:
Az iskola szorgalmi időszakban, a külön programokon kívül, hétfőtől péntekig 7.30-14.45-ig, délután a napközi 16:00-ig tart nyitva, illetve a középtagozatnak tanulószoba áll rendelkezésére 16 óráig.
A tanítás az első és második évfolyamnak 8 óra 15 perckor kezdődik, a magasabb évfolyamoknak pontban 8 órakor. A főoktatás időtartama 120 perc. A szakórák ideje 45 perc.
Csengetési rend:
Az első és második évfolyamnak:
A magasabb évfolyamokon:
A szünetekben az udvaron tanári ügyelet működik. Az iskolában a főoktatás, és a szakórák után 1-4. osztályosok részére délutáni foglalkozás, illetve napközi működik 16 óráig.
Tanítási idő után a tanulók csak engedéllyel vagy szervezett foglalkozás keretében tartózkodhatnak az iskolában.
Az iskola helyiségei, berendezési tárgyai, eszközei használatának rendje:
A tanulók az iskola létesítményeit, helyiségeit rendeltetésüknek és működési rendjüknek megfelelően használhatják. Az oktatástól eltérő használatra engedélyt csak a Tanári Kollégium adhat.
A diákok a tantermi eszközöket csak tanár felügyeletével vagy engedélyével használhatják.
Az iskola minden dolgozója és tanulója, valamint a külső igénybevevők felelősek:
az iskola berendezéseinek, eszközeinek védelméért, állagának megőrzéséért;
a tűzvédelmi szabályok betartásáért, betartatásáért;
az iskola rendjének, tisztaságának megóvásáért;
az energiatakarékos működésért.
Az iskolához nem tartozó külső igénybevevők a helyiségek átengedéséről szóló megállapodás szerinti időben tartózkodhatnak az épületben.
Az iskola tisztaságának megóvása érdekében a tanterembe lépéskor váltócipő használata kötelező!
A WC-ket és a berendezést csak rendeltetés szerint használják a gyerekek, más okok miatt nem tartózkodhatnak ott.
A diákok által behozott értékekért az iskola nem vállal felelősséget!
Szülői estekre, előadásokra lehetőség szerint gyermekeik nélkül érkeznek a szülők, aki máshogy nem tudja megoldani a felügyeletet, annak az iskolában gondoskodnia kell felnőtt felügyeletről (rokon, ismerős, felváltva szülők). A teremben távozáskor rendet kell rakni.
A tanulók jogai:
A tanuló a tanulói jogviszonyon alapuló jogait a beíratás napjától kezdve gyakorolja.
A tanuló joga, hogy képességeinek, érdeklődésének, adottságainak megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön.
A tanuló joga, hogy a nevelési és a nevelési-oktatási intézményben biztonságban, és egészséges környezetben neveljék és oktassák.
A tanuló joga, hogy személyiségi jogait, így különösen személyiségének szabad kibontakoztatásához való jogát, önrendelkezési jogát, cselekvési szabadságát, családi élethez és magánélethez való jogát, világnézetét a nevelési-oktatási intézmény, annak minden tanulója és dolgozója tiszteletben tartsa.
A tanuló joga, hogy alsóbb osztályokban napköziben, felsőbb osztályokban tanulószobában részesüljön.
A tanuló joga, hogy válasszon a pedagógiai program keretei között a választható tantárgyak, foglalkozások közül. Választása egy tanévre szól.
A tanuló joga, hogy igénybe vegye az iskolában rendelkezésre álló eszközöket a fenti rendelkezéseknek megfelelően.
A tanuló joga, hogy rendszeres egészségügyi felügyeletben és ellátásban részesüljön.
A tanuló joga, hogy az őt érintő ügyekben rendszeres tájékoztatásban részesüljön.
A tanuló joga, hogy hit- és vallásoktatásban részesüljön.
A tanuló joga, hogy átvételét kérje másik, azonos vagy más típusú nevelési-oktatási intézménybe.
A tanulói jogok gyakorlásának rendje:
A tanulói jogok megismerésének céljából a Házirend egy példánya a tanév során hozzáférhető a tanári szobában a tanulói jogviszony létesítésétől kezdve.
A tanuló joga, hogy az iskola működéséről, az oktatásról, tanulótársai magatartásáról véleményét – mások emberi méltóságának tiszteletben tartásával – közvetlenül vagy törvényes képviselője által bármely pedagógusnak elmondja.
A tanulók kötelességei és a kötelezettségekre vonatkozó szabályok:
A tanuló kötelessége, hogy tiszteletben tartsa társai és az iskolában dolgozó felnőttek emberi méltóságát, beleértve az életkornak és helyzetnek megfelelő köszönést és beszédstílust.
A tanuló kötelessége, hogy részt vegyen a tanórákon és a kötelező iskolai rendezvényeken. A kirándulások és az ünnepek is kötelező iskolai programok, az ezekről való távolmaradás is hiányzásnak számít.
A tanuló kötelessége, hogy az órákra pontosan érkezzen. Az igazolt vagy igazolatlan késés időtartama összeadandó, és igazolt vagy igazolatlan hiányzásnak számít.
A tanuló kötelessége, hogy hiányzásait szülői vagy orvosi igazolással indokolja.
A tanuló kötelessége, hogy ne zavarja az órát, és részt vegyen az óra menetében.
A tanuló kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét.
A tanuló kötelessége, hogy vigyázzon az iskola berendezéseire, a tanítás eszközeire, az iskola rendjére, tisztaságára.
A tanuló kötelessége, hogy az általa okozott kárt helyrehozza, illetve megtérítse.
A tanuló kötelessége, hogy szünetben a kijelölt helyen tartózkodjon.
Köteles haladéktalanul jelenteni a felügyeletét ellátó tanárnak vagy más alkalmazottnak, ha saját magát, társait, az iskola alkalmazottait vagy másokat veszélyeztető állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlel, vagy veszélyes tárgyat talál, továbbá – ha állapota megengedi – ha megsérül.
Továbbá az egész intézmény területén kizárólag a Waldorf iskola részére bérbe adott területeken (külső, belső) tartózkodhat minden tanuló. A nem bérelt terület igénybe vételéhez tanári engedély szükséges.
TILOS
az iskola területén dohányozni, alkoholt, drogot, tudatmódosító szert használni, mást megkínálni, társaknak hozzáférhetővé tenni, árusítani, fogyasztani.
a saját és mások testi épségét, valamint az iskola állagát veszélyeztető tárgyakat az iskolában használni (pl. szúró-, vágószerszámok nem tanítási célból való használata, bicikli, roller, görkorcsolya, gördeszka).
az iskola tanulójának kihívóan öltözködni, haját, testét festeni, körömlakkot viselni.
a teljes tanítási időben mobiltelefont vagy más elektronikus lejátszó eszközt használni.
az 1.-2. osztályos tanulóknak karórát hordani.
a tanórákon enni (kivéve, ha a tanár ezt megengedi).
órák alatt a tantermet tanári engedély nélkül elhagyni.
a Waldorf szemléletével nem egyező, az egészségre ártalmas ételeket, italokat (pl. energiaitalt, rágógumit, chipseket) az iskolába behozni és fogyasztani.
a nevelő engedélye nélkül bármilyen olyan tárgyat hozni az iskolába, melyek az iskolai tevékenységekhez nem szükségesek.
az intézmény területét elhagyni engedély és köszönés nélkül.
A tanulók mulasztásának igazolása:
A tanuló köteles igazolni, ha hiányzik a tanítási órákról, az általa választott tevékenységekről, tanítás nélküli munkanapon szervezett foglalkozásról, tanulmányi kirándulásról, az iskolai ünnepek keretén belüli programokról, önként vállalt szereplésről, feladatáról.
Betegség vagy váratlanul fellépő akadályoztatás esetén a szülő köteles a hiányzás első napjának reggelén személyesen bejelenteni az osztálytanítónak a hiányzás tényét, okát és a hiányzás várható időtartamát. A hiányzást követő első napon az igazolást be kell mutatni. Orvosi igazolás nélkül a szülő a tanév során összesen 3 napot igazolhat, amennyiben a hiányzást annak első óráiban bejelentette az osztálytanítónak.
Fertőző betegségben szenvedő gyermek nem jöhet iskolába. Az orvosnak igazolnia kell, hogy visszatérhet az intézménybe.
Az igazolatlan mulasztások a törvényi előírásoknak megfelelő intézkedéseket vonnak maguk után. Ha az igazolt és igazolatlan hiányzások száma a 250 órát, illetve az igazolatlan hiányzások száma a 30 órát meghaladja, a továbbiakról a köznevelési törvény ide vonatkozó rendelkezései alapján a tanári konferencia dönt. A köznevelési törvényben megfogalmazott, az igazolatlan hiányzásokkal kapcsolatos jelzési kötelezettségeknek az intézmény tanári kollégiuma köteles eleget tenni.
A tanulók jutalmazásának elvei és formái:
Azon tanulók, akiknek tanulmányi, vagy művészeti tevékenységből fakadó eredménye kiemelkedő, az osztálytanító dicséretben részesíti, mely az év végi bizonyítványukba is bekerül.
A tanulókkal szemben alkalmazható fegyelmezési intézkedések, büntetések elvei és formái:
Kisebb szabálytalanságok, vétségek esetén az osztálytanító, vagy a szaktanár jár el, saját hatáskörben, a mindenkori jogszabályok betartásával. Ismétlődő szabálytalanság, vétség esetén a Tanári Kollégium, vagy az általa kijelölt bizottság, minden ilyen esetet külön mérlegel és az iskola szellemiségével megegyező fegyelmező intézkedést hoz.
A tanulók felvételének és elbocsátásának rendje:
Felvétel
A jelentkező családoknak jelentkezési lapot kell kitölteniük, és az osztálytanítóval megbeszélt időpontban, a felvételin meg kell jelenniük. A tanuló felvételijével párhuzamosan szülői beszélgetés is folyik a felvételiző szüleinek és az intézmény kijelölt tanári kollégiumának részvételével. Az iskola más intézményből történő jelentkezés esetén a felvételi megkezdése előtt a szülőtől másolatot kér a bizonyítványról. Abban az esetben, ha a tanuló csak tíz tanítási napnál régebbi tanulói jogviszonyt tud igazolni, és más jellegű igazolást nem tud felmutatni, akkor a tanári kollégium mérlegelheti a gyermek felvételét. Illetve a tanári kollégiumnak kötelessége a Gyermekjóléti Szolgálat felé jelenteni, mikortól nem áll fenn tanulói jogviszonya.
A tanuló felvételéről az osztálytanító javaslatának figyelembe vételével a Tanári Konferencia dönt.
A konferenciadöntés lehetséges tartalma: a.) elutasítva b.) próbaidő c.) felvéve
Minden döntés esetén írásban kell a szülőket értesíteni!
Elbocsátás
Az intézménybe való beiratkozást minden szolgalmi év végén, a következő szolgalmi évre, újra meg kell tenni. Az iskola és a szülők oldaláról ekkor lehetőség van arra, hogy a Pedagógiai megállapodásban rögzítettek teljesülését felülbírálja. Amennyiben az abban foglaltak nem teljesültek valamelyik fél szerint, úgy bármelyiknek joga van az új szerződéstől elállni.
A tandíjjal, szociális ösztöndíjjal, szociális támogatással, nem alanyi jogon járó tankönyvtámogatással kapcsolatos elvek, formák:
Az iskolában havi támogatási díj van, melynek mértékét minden tanév elején, a Tamási Waldorf Egyesület képviselői, a Tanári Konferencia, és a szülői kör együttesen állapítja meg. A havi támogatási díjat minden hónap 15.-éig kötelező átutalni a Tamási Waldorf Egyesület számlájára. Az étkezési térítési díjak esetében a Költségvetési törvényben aktuálisan meghatározott támogatásokon felül, minden érintett a teljes összeget fizeti.
Az étkezési térítési díjakat a következő hónap 10.-éig kell előre kifizetni, készpénzben vagy átutalással. Amennyiben egy gyerek valamely oknál fogva nem veszi igénybe a már előre kifizetett étkezést, úgy a hiányzásának első napján a szülőnek az intézmény felé délelőtt 09.00-óráig, így a következő napra már nem terheli őt az étkezés költsége, a hiányzás első napján sem, mivel túlfizetésként számolják el a következő hónapra. A befizetett összeget a következő befizetésnél jóváírják. Amennyiben ez már nem lehetséges – pl.: nyári szünet – akkor a befizetett összeget vissza kell fizetni.
Az intézményben – a Waldorf-pedagógia alapelveinek megfelelően – nincsenek tankönyvek. Az iskolában szociális ösztöndíj kérésére nincs lehetőség, ilyen jellegű igénnyel a fenntartóhoz lehet fordulni. Az egyéb szociális szempontú kedvezményt törvényben meghatározottak szerint lehet érvényesíteni. A támogatási díj fizetésének kötelezettségéről való felülvizsgálatát kérheti a szülő a Tanári Konferenciától, továbbá a Tanári Konferencia is kezdeményezheti a szülő felé.
A támogatási és térítési díjakról a Fenntartói Szabályzatban található részletes leírás, ami ezen Házirend 1. számú mellékletét képezi.
Az osztályozó/értékelő vizsga tantárgyankénti, évfolyamonkénti követelményei, a tanulmányok alatti vizsgák tervezett ideje, az osztályozó vizsgára jelentkezés módja és határideje:
Az osztályozó vizsgák tantárgyankénti és évfolyamonkénti követelményeit, melyek megegyeznek az adott osztályfok tananyagaival, az iskola Pedagógiai Programja tartalmazza. Az osztályozó vizsgára jelentkezés legalább egy hónappal a vizsga megkezdése előtt lehetséges. A vizsgára jelentkezés módjai:
Kérelem benyújtása az intézmény képviselőjének tanuló által, szülői aláírással.
Szaktanár jelzése alapján, hiányzás (30%-ot meghaladja adott tárgyból) miatt.
A tanulókra vonatkozó értékelés részletes leírását a Pedagógiai Programunk tartalmazza.
Az esetleges javító vizsgák lebonyolítására a tanítási év végén, augusztusban van lehetőség. Javító vizsgára abban az esetben kerül sor, ha a tanuló az egyik epocháját, vagy a szaktárgyi követelményeket nem teljesítette, adott tanév június 15-ig nem számolt be.
Az esetlegesen szükséges vizsgákról, évismétlésről a szülőt a félév, illetve a tanév zárását megelőzően 30 nappal írásban értesíteni kell.
Iskolánkban alapvető elv, hogy nincs buktatás, évfolyamismétlés. Szem előtt tartjuk a tanuló alapvető képességeit, melyeket figyelembe veszünk az értékelés során. Mégis vannak olyan helyzetek, amikor un. értékelő vizsga szükséges lehet. Ezek az alábbiak:
Tanévközben érkező tanuló.
A tanuló betegség vagy egyéb távolléti ok miatt nem tudta teljesíteni az egyes tantárgyakhoz kötött elvárásokat.
Magántanulói státusz.
Magasabb évfolyamokon – 6-7-8 – nem képességbeli okok miatt elmaradt fejlődés a tantervi minimum elsajátítása terén.
1. Tanév közben érkező tanuló esetében történő értékelő vizsga
Tanév közben érkező tanuló esetében szükség lehet arra, hogy egy előre meghatározott időintervallum után, a tanulóval, és a szülőkkel egyeztetett időpontban a tanuló számot adjon a tudásáról. Ekkor az osztálytanító/ szaktanár által a felkészülés időszakának kezdetén ismertetett, és írásban megadott tantárgy – és annak pontosan meghatározott részéből- írásos, vagy /és szóbeli formában a tanuló értékelő vizsgát köteles tenni. Ha a tanári kollégium úgy dönt, akkor a tanuló eggyel alatta lévő évfolyamba irányítható.
2. A tanuló betegség vagy egyéb távolléti ok miatt nem tudta teljesíteni az egyes tantárgyakhoz kötött elvárásokat
Meghatározott hiányzásmennyiség elérését követően a tanulónak értékelő vizsgát kell tennie. Mivel osztálytanítója a hiányzásokat figyelemmel követi, úgy az ő feladata, hogy erről a tényről a tanulót és szüleit (gondviselőjét) írásban értesítse. A tanulónak megfelelő időt kell adni a felkészüléshez. Alapelv, hogy legkésőbb az adott tanév augusztus 25.-éig a vizsgának le kell folynia. Ellenkező esetben a tanuló nem folytathatja tanulmányait az iskolában.
3. Magántanulói státusz
Iskolánk alapvetően nem támogatja a magántanulóságot, mégis lehetnek olyan helyzetek, mikor a tanuló érdekét ez a forma szolgálja. A magántanulókra, a vizsgára való előkészületekkel kapcsolatban ugyanazon feltételek vonatkoznak, mint a 2.) pontban, annyi különbséggel, hogy itt a vizsgák időpontja előre tervezhető. A tanulónak a tanév rendjében meghatározott első félév utolsó napját megelőző héten kell az első félévhez kapcsolódó vizsgáit teljesítenie, az osztálytanítóval egyeztetett időpont/okban. A második félévben hasonló módon, a tanév utolsó munkanapját megelőző héten kell a vizsgát megszervezni.
4. Magasabb évfolyamokon – 6-7-8 – nem képességbeli okok miatt elmaradt fejlődés a tantervi minimum elsajátítása terén
Az ilyen jellegű esetek megelőzése végett, az osztálytanítónak a saját, vagy a szaktanárok tapasztalata alapján a szülőt/gondviselőt az egyes epochák során – szaktárgyak esetében egy hónap – tájékoztatja egy félévben legalább 2 alkalommal, lehetőleg személyes találkozó alkalmával. Amennyiben a helyzet nem javul elfogadható mértékben a tanév során, az osztálytanítónak ezt újfent jeleznie kell a szülő/gondviselő felé. Amennyiben a tanév végére sem mutatkozik az elvárható változás, s a tanuló neki felróható okból nem sajátítja el a tőle elvárható tantárgyi minimumot, úgy augusztusban javítóvizsgát kell tennie. Ennek eredménye alapján a Tanári Kollégium dönt a tanuló tanulmányainak iskolánkban való folytatásáról. Mivel évismétlésre iskolánkban alapvetően nincs lehetőség, így lehetséges, hogy a tanuló csak más oktatási intézményben folytathatja tanulmányait. Erről is egyénileg, minden szempontot figyelembe véve, a Tanári Kollégium dönt. (Ha a szülő nem fizeti a tandíjat, akkor is eltanácsolható a gyerek.)
Az osztályozó/értékelő vizsga tantárgyankénti, évfolyamonkénti követelményeit, minimum szintjét a Helyi tanterv tartalmazza.
1.Sz. Melléklet: Fenntartói szabályzat
1/2021 sz. Fenntartói szabályzat a
Tamási Aranyalma Waldorf Egyesület fenntartásában működő
Tamási Aranyalma Waldorf Általános Iskola és AMI szülői pénzbeli támogatások, térítési díj, és a nem magyar állampolgárok által fizetett díj összege megállapításának és fizetésének szabályairól.
(Röviden: Fenntartói térítési díj szabályzat.)
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 31. § (2) bekezdésének b) és c)pontjában, a 229/2012(VIII.28) Korm.rend.(34-37§) felhatalmazás alapján, a Tamási Aranyalma Waldorf Egyesület a következő szabályzatot alkotja:
A szabályzat és hatálya
A szabályzat hatálya kiterjed a Tamási Aranyalma Waldorf Általános Iskola és AMI-ra.
Szülői pénzbeli támogatások / adományok
Intézményünk köznevelési feladatokat ellátó nem köznevelési intézmény. Az intézmény működését az állami normatíva mellett jelentős mértékben a szülők önkéntes pénzbeli támogatása biztosítja. Ennek módja, hogy a fenntartó a gyermekek felvételekor tájékoztatja a fentiekről a gyermeküket intézményünkbe beírató szülőket, és a stabil költségvetés biztosítása érdekében ajánlást tesz az önkéntes támogatás éves mértékéről, melytől felfelé a szülő (a család anyagi lehetőségei alapján) eltérhet.
A szülői támogatások mértékéről vállalási szülői esten nyilatkoznak a családok, melynek lefolytatására szeptember hónapban kell, hogy sor kerüljön.
A 2021/2022-tanévre vonatkozó ajánlott önkéntes szülői támogatások:
Új jogviszony létesítésekor a szülői támogatás ajánlott mértéke: 32.000 Ft/gyermek
Amennyiben egy családnak több gyermeke is az Intézményben tanul, úgy a család jogosult egyedi szülői támogatás vállalására, melyet a vállalási szülői est során tehet meg.
Ajánlott rendszeres, (havi) szülői támogatások:
1 gyermek esetén: min. 32.000 Ft/hó (384.000 Ft/év)
2 gyermek esetén: min. 52.000 Ft/hó (624.000 Ft/év)
3 gyermek esetén: min. 72.000 Ft/hó (864.000 Ft/év)
Minden további gyermek esetén min. +20.000 Ft/hó (240.000 Ft/év)
Amennyiben valamely család anyagi lehetőségei nem engedik meg a minimális ajánlott támogatás vállalását, úgy a közösség más családjainak ajánlott támogatás feletti támogatásának mértékéből az kompenzálható.
Szociális szempontok figyelembe vétele:
A család szociális helyzetére tekintettel az önkéntes szülői támogatásokból kedvezmény adható az Egyesület és az Intézmény teherbíró képességének függvényében.
Ennek feltétele írásbeli kérelem benyújtása a Fenntartó részére és egy személyes beszélgetés vállalása az egyesület vezetése és a tanári kollégium egy tagja részvételével.
3 hónapot meghaladó tartozás esetén az Egyesület jogosult követelését polgári peres úton behajtani, melynek költségei a Támogatót terheli.
A szabályzatot és annak kivonatát az intézmény a szülők tájékoztatására a honlapján közzé teszi, valamint az intézmény titkárságán és faliújságán teszi elérhetővé.
A szülői pénzbeli támogatások (egyszeri és havi rendszeres támogatás) visszafizetésére vonatkozó rendelkezések
A fenntartó számára befizetett támogatások – a Támogatási Szerződések szerint önkéntes felajánlások – így ezek visszafizetésére nincs mód.
A szolgáltatások
A gyermek, a tanuló, a nevelési-oktatási intézményben igénybe vett étkezésért jogszabályban meghatározott térítési díjat fizet.
Térítési díjak
A térítési díjak megállapítása, a mentességek, kedvezmények köre
A fenntartó minden tanév megkezdése előtt megállapítja a 229/2012.(VIII.28) Korm.rend. 35§-aiban felsorolt szolgáltatásokra vonatkozó térítési díjakat, e rendeletben foglaltak figyelembevételével.
Iskolai étkezés
Az iskolai ebéd díja 2019. szeptember 1-től kezdve 680 Ft/adag, melynek alapanyag költség része (térítési díj alapja) 350 Ft/adag. Szolgáltatói árváltozás esetén évközi ármódosítás lehetséges, ennek pontos mértékét legalább 10 nappal az árváltozás dátuma előtt a szülők felé jelezni kell.
A szolgáltatóval való szerződés alapján ebédlemondásra (betegség, távollét esetén) a hiányzás megkezdése előtt egy nappal van lehetőség e-mailben a waldorftamasi@gmail.com címen vagy személyesen a titkárságon.
Az étkezés összegéről a Tamási Aranyalma Waldorf Általános Iskola és AMI értesíti a szülőt. A hiányzások miatti ebédlemondások a tárgyhónapot követő hónapban vannak korrigálva.
Étkezési kedvezmények:
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 21/B. § (1) bekezdés b)–d) pontja és (2) bekezdése szerinti ingyenes vagy kedvezményes gyermekétkeztetés igénybevételét az alábbi jogcímek alapján lehet igényelni a gyermek(ek) számára:
rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül: ……… év …….. hónap ………… napjától,
A kedvezmény mértéke: a térítési díj 100%-a.
tartósan beteg vagy fogyatékos,
A kedvezmény mértéke: a térítési díj 50%-a.
családjában három vagy több gyermeket nevelnek,
A kedvezmény mértéke: a térítési díj 50%-a.
nevelésbe vételét rendelte el a gyámhatóság, vagy
A kedvezmény mértéke: a térítési díj 50%-a.
utógondozói ellátásban részesül
A kedvezmény mértéke: a térítési díj 100%-a.
A kedvezmény a szükséges nyilatkozatok kitöltésével és a jogosultságot megalapozó dokumentumok titkárságon történő leadásával, a leadást követő naptól vehető igénybe.
Nem magyar állampolgárok által fizetett díjak
A nem magyar állampolgár – a Nkt. 92. § (1)–(6) bekezdésében foglalt kivételekkel, továbbá, ha nemzetközi szerződés vagy jogszabály másképpen nem rendelkezik – az óvodai, iskolai és kollégiumi ellátásért, továbbá a pedagógiai szakszolgálat igénybevételéért díjat fizet.
A díj mértéke az intézmény költségvetése és a tervezett gyereklétszám alapján
iskolai ellátás esetén: 75.000 Ft/hó
A díj nem haladhatja meg a szakmai feladatra jutó – a tanévkezdéskor számított – folyó kiadások egy tanulóra jutó hányadát.
A díjnak az (a) bekezdés szerint meghatározott alapösszegét csökkentő, a gyermeket, tanulót megillető kedvezmény elbírálásáról, a kedvezmény mértékének megállapításáról a fenntartó elnöksége dönt.
A kedvezmény és annak mértéke megállapításakor a gyermek, a tanuló szociális helyzetét, tanulmányi eredményét kell mérlegelni.
A díj elengedhető, amennyiben a gyermek, a tanuló szociális helyzete ezt különösen indokolttá teszi, vagy a tanuló tanulmányi eredménye alapján erre kiemelkedően érdemes.
A fizetendő díj összegét, illetve a díjfizetés elengedését tanévenként kell megállapítani.
A tanulói jogviszony létesítésekor /beiratkozáskor/, illetve díjfizetési kötelezettséggel igénybe vehető szolgáltatás igénylésekor a fizetésre kötelezett személy, írásos nyilatkozatot ad arról, hogy a jogerősen megállapított szolgáltatás díját az arra megszabott időben és módon megfizeti, valamint arról, hogy tudomásul veszi, miszerint a díj fizetésének hozzájárulás nélküli elmaradása a szolgáltatásból való kizárással járhat.
Művészetoktatás térítési díj / tandíj
A Tamási Aranyalma Waldorf Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola a Waldorf-kerettanterv és a helyi tanterv alapján a tantervbe integráltan a pedagógiai programjában megfogalmazott módon művészetoktatási képzést valósít meg.
Iskolánk a művészetoktatás finanszírozására – az állami rendelkezéseknek megfelelően – művészetoktatási térítési díjat / művészeti tandíjat állapít meg és szed a szülők nyilatkozata alapján, miszerint az iskolában művészeti térítési díjat vagy művészeti tandíjat választanak, amivel igénybe veszik az iskola művészeti képzését.
A Fenntartó a művészeti térítési díj mértékét évi 40.000 Ft/fő/év összegben állapítja meg. A művészeti tandíj mértékét évi 45.000 Ft/fő/év összegben állapítja meg. Mindkét esetben két részletben, október 15-éig, illetve március 15-éig kötelesek teljesíteni a Támogatott OTP-nél vezetett 11746029-26694715 számú bankszámlájára átutalással, vagy a Támogatott pénztárába történő befizetéssel.
Arra vonatkozó kérelem esetén, a Fenntartó részletfizetési lehetőséget adhat a díj fizetésére.
A hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű határozattal rendelkező gyermek esetén a térítési díj / tandíj összege 0 Ft/fő/év.
Ügyeleti díj
Amennyiben a szülő az iskola nyitvatartási ideje végéig nem viszi el a gyermekét és emiatt a napközis tanár túlórára kényszerül, ügyeleti díjat köteles fizetni, melynek mértéke:
– iskolában 16:15 után, minden megkezdett negyedóra: 1.000 Ft
A késedelmet a szülő, a napközis tanárnál aláírásával igazolja, mely alapján a titkárság a hó végén számlát állít ki.
A díjak megfizetésével kapcsolatos tájékoztatás, nyilvántartás
Az Intézmény az Intézménybe felvétel iránt érdeklődő tanulókat, a gyermekek, tanulók szüleit köteles tájékoztatni az intézményben térítési díjért, tandíjért, nem magyar állampolgárok által díjfizetés ellenében igénybe vehető szolgáltatásokról, a díjak várható alapösszegéről, valamint az e rendelet szerint – tanulmányi eredmények, illetve a szociális helyzet alapján – adható kedvezményekről, a díjak fizetésének szabályairól. A fenti információkat az intézményvezető díjmentesen köteles szolgáltatni.
A közoktatási intézmény vezetője a térítési díj, a tandíj és a nem magyar állampolgárok által fizetendő díj megállapításával, megfizetésével kapcsolatos adatokról tanulónként nyilvántartást vezet.
Ezen szabályzatot nyilvánosan elérhetővé kell tenni az Intézmény honlapján.
Vegyes és záró rendelkezések, nyilatkozatok:
Jelen Házirend egy példányát beiratkozáskor a tanulónak és szülőjének át kell adni, az átvételt a szülőnek aláírásával igazolnia kell. A Házirend egy példányát el kell helyezni az Iskola tanári helyiségében. A Házirendet minden tanév szeptember 29-ig felül kell vizsgálni. Amennyiben szükséges, úgy módosítani kell, melyet ugyanolyan eljárás keretében kell, mint a megalkotásakor.
„Lehet, hogy nem vagyok valami jó nevelő, de van egy szabály, amihez tartom magam: zsebórát nem javítok kalapáccsal.”
Robert Merle